Savjeti za smanjenje stresa
Naučite se nositi sa stresom
Metode suočavanja sa stresom individualne su kao i sam stres te ih je potrebno prilagoditi vlastitim potrebama. Jer ono što je idealno za jednu osobu ne mora nužno imati učinak smanjenja stresa na drugu. U osnovi, može biti od velike pomoći ako dobijete podršku obitelji, prijatelja ili čak profesionalaca u suočavanju. Stres se može rješavati individualno korištenjem fleksibilnog i raznolikog repertoara metoda. U nastavku ćete saznati kako pomnost, opuštanje, dobra higijena spavanja i druge metode mogu pomoći kod stresa.
Fizička aktivnost
Sport ima pozitivne učinke na fizičko i psihičko zdravlje. Vježbanje je također najlakši način da smanjite stres i razbistrite glavu. Važno je ne prenaprezati se i obratiti pozornost na signale tijela. Nisu vrhunske izvedbe dobre za vaše zdravlje, već one koje se redovito integriraju u svakodnevni život. Na primjer:
Pješačite dio ili cijeli put do posla.
Vožnja biciklom na posao.
Koristite stepenice umjesto pokretnih stepenica i dizala.
Prošećite kratko tijekom pauze za ručak.
Odvojite vrijeme za dugu šetnju, plivanje ili kratki trening u teretani.
Evo što sport može učiniti:
Usredotočite se na sebe.
Misaone spirale se prekidaju i dobivate udaljenost od problema.
Tijekom i nakon sporta osjećate pozitivne osjećaje.
Vaš imunološki sustav je ojačan.
Potrošena je vaša energija koju ste dobili od stresa.
Učinak treninga poboljšava vaše cjelokupno zdravlje.
Spavajte bolje
Stres, profesionalna ljutnja, privatni problemi, ali i iščekivanje mogu utjecati na kvalitetu sna. Ovako možete ispravno riješiti poremećaje spavanja:
Krećite se što više tijekom dana, po mogućnosti na svježem zraku.
Nemojte jesti prekasno ili preteško navečer.
Ako je moguće, izbjegavajte piti kavu i crni čaj nakon 15 sati.
Idite u krevet kada ste umorni, a ne kada sat kaže (na primjer: "23 sata je, sada moram spavati").
Provjerite je li alarm postavljen, spavaća soba prozračena i sve spremno za sljedeće jutro.
Ako misli ne nestanu, možda ima smisla zapisati ih. Ovo pomaže kod otpuštanja.
Ako je unutarnji nemir toliki da ne možete zaspati, bolje je ustati, otići u drugu sobu i ne prevrtati se po krevetu. To znači da krevet nije povezan s neugodnim osjećajima, a distrakcija prekida tjeskobu i nesanicu. Ako ponovno osjetite umor, vratite se u krevet.
Zdrava prehrana za crijeva
Kako bi tijelo pod stalnim stresom funkcioniralo što bolje, potrebna mu je uravnotežena prehrana s dovoljno vitamina i minerala. Dovoljna opskrba mikronutrijentima, poput vitamina B i magnezija, posebno je neophodna za funkcioniranje živčanog sustava i energetski metabolizam. U skladu s tim, dobro uravnotežen kompleks mikronutrijenata može optimalno nadopuniti prehranu. To daje tijelu potrebnu potporu da bolje podnese stresove svakodnevnog života. Crijeva imaju važnu ulogu kao središnji zdravstveni organ. U bliskom je kontaktu s mozgom i ključan je za dobrobit. Opskrba metabolički aktivnih bakterija putem prehrane zdrave za crijeva podržava zdravu crijevnu floru. Mikroorganizmi koji se koriste kao probiotici prirodno se nalaze u tankom i/ili debelom crijevu. To uključuje bakterije mliječne kiseline, kao što su: Laktobacili i bifidobakterije.
Čuvajte se
Mindfulness ne samo da može smanjiti razinu stresa, već i pomoći uskladiti život s dugoročnim spokojem. Cilj mindfulnessa je postati pažljiviji prema sebi i okolini. Stresnim situacijama, stresnim mislima i osjećajima tada se možete nositi opuštenije i sigurnije.
Započnite dan svjesno:
Razmislite:
Kakav mi je bio današnji dan?
Kako sam se osjećao?
Što mogu naučiti od danas?
Na čemu sam zahvalan?
Prije svega, svaki dan si trebate postaviti pitanje zahvalnosti, jer ono vas uči obraćati pažnju i cijeniti čak i male stvari.
Postavite granice
Možete razvrstati stvari u važne i manje važne zadatke za sebe i usuditi se odbiti uslugu od drugih kada imate dovoljno posla. To vrijedi i na poslu. Što više zadataka preuzmete, to ste veći pritisak na sebe i manja je šansa da ćete doista obaviti posao. Zato je važno imati hrabrosti reći "ne".
Ispravno se isključite
Svatko tko je stalno pod pritiskom jer posao od njega zahtijeva puno ili jer je nakon posla izložen velikim očekivanjima obitelji/prijatelja često ima osjećaj da se u takvim uvjetima jednostavno ne može opustiti. Ali možete se naučiti opustiti. Postoje jednostavne tehnike opuštanja koje zapravo možete koristiti gotovo uvijek i bilo gdje. To je također potrebno. Jer svatko treba vrijeme za sebe, vrijeme da se isključi i pronađe mir.
Brzi program opuštanja
“Disanje uz ponavljanje riječi”
Naučite svjesno disati: Duboko udahnite, zadržite dah, zatim recite sebi "mirno" i duboko izdahnite. Pazite da udišete i izdišete kroz nos. Ponavljajte ovu vježbu onoliko često koliko želite. Dišite onoliko brzo ili sporo koliko vam je najudobnije. Koristite ovu tehniku opuštanja svjesno prije ili u izazovnim i stresnim situacijama. Brzo ćete osjetiti koliko vam je to dobro.
Organizirajte dnevnu rutinu
U stresnim situacijama često više ne znate što dalje. Zato pomaže u planiranju dana. To se odnosi i na posao. U pola sata intenzivnog i dobro organiziranog rada možete postići isto toliko kao da se sat vremena motate po kaosu.
6 savjeta protiv stresa koji pomažu odmah
Sljedeći savjeti mogu se lako primijeniti u svakodnevnom životu:
Držite ruke pod toplom vodom.
Napravite digitalni odmor
Osmijeh
Pozitivno razmišljanje i razgovor sa samim sobom
Reći ne
Kontrolirano odzračivanje
Dobro je znati.
Stres se može rješavati individualno korištenjem fleksibilnog i raznolikog repertoara metoda. Probajte što vam najbolje odgovara.