top of page
  • Writer: proimmun doo
    proimmun doo
  • Dec 16, 2024
  • 3 min read

Zašto je zatvor čest tijekom menopauze i što pomaže u održavanju crijeva?


Menopauza sa sobom nosi razne fizičke izazove – a zatvor je jedan od njih koji iznenadi mnoge žene. Hormonalne fluktuacije u ovoj fazi života mogu utjecati na probavu i uzrokovati tromost crijeva, što može biti vrlo neugodno.


U ovom postu na blogu pobliže ćemo pogledati zašto žene pate od zatvora, osobito tijekom menopauze, te koje mjere mogu pomoći u reguliranju probave i poboljšanju dobrobiti.

Zašto je zatvor čest tijekom menopauze?


Zatvor karakterizira otežano, rijetko ili nepotpuno pražnjenje crijeva. Menopauza često sa sobom nosi promjene koje mogu utjecati i na crijeva:


  • Hormonalne fluktuacije

    Pad razine estrogena tijekom menopauze ima izravan utjecaj na crijeva. Estrogen ima važnu ulogu u crijevnim mišićima i protoku krvi u gastrointestinalnom traktu. Pad razine estrogena može uzrokovati sporiji rad crijeva i zatvor.

    Osim toga, razina progesterona također utječe na rad crijeva. Progesteron djeluje umirujuće na glatku muskulaturu crijeva.

    Serotonin, često poznat kao "hormon sreće", također je važan neurotransmiter u crijevima. Tijekom menopauze često pada proizvodnja serotonina, što može imati negativan utjecaj na rad crijeva. Niske razine serotonina mogu usporiti pokretljivost crijeva i pridonijeti zatvoru.


  • Uzimanje lijekova

    Tijekom menopauze neke se žene okreću lijekovima, bilo da se radi o hormonskoj terapiji ili za liječenje drugih problema, poput poremećaja spavanja i bolova. Neki lijekovi - osobito lijekovi protiv bolova, dodaci željeza i određeni antidepresivi - mogu pogoršati zatvor.


  • Promjene u prehrani i vježbanju

    Hormonalne fluktuacije mogu utjecati na osjećaj gladi ili sklonost određenoj hrani. Promjene u prehrani, poput manje vlakana ili neredovitih obroka, mogu imati negativan utjecaj na rad crijeva. Nedostatak aktivnosti također može usporiti rad crijeva, dopuštajući stolici da duže ostane u crijevima i potiče zatvor.


  • Promjena crijevne mikrobiote

    Određeni dio mikroorganizama u crijevima sudjeluje u regulaciji razine estrogena, što se još naziva i estrobolom. Ako razina estrogena padne tijekom menopauze, to također može utjecati na estrobolom i tako promijeniti sastav mikroorganizama u crijevima. Istraživanja pokazuju da je pad razine hormona tijekom menopauze povezan sa smanjenom raznolikošću crijevnog mikrobioma. To može utjecati na probavu i, na primjer, potaknuti zatvor.


Ovako se probava ponovno pokreće:


  • Prilagodite svoju prehranu i integrirajte vlakna

    Vlakna iz proizvoda od cjelovitih žitarica, voća i povrća pomažu omekšati stolicu i pomaknuti je dalje kroz crijeva. Posebno dobro djeluju zobene pahuljice, sjemenke lana, chia sjemenke, jabuke i bobičasto voće. Dodaci prehrani s vlaknima također mogu pomoći ako je teško unositi dovoljno iz prehrane.

    Pijte vodu: Adekvatan unos tekućine neophodan je za dobru probavu. Pijenje najmanje 1,5 do 2 litre vode ili nezaslađenog čaja dnevno čini stolicu mekšom i olakšava prolazak kroz crijeva.

  • Pridržavajte se redovitog vremena obroka

    Redovita dnevna rutina s fiksnim vremenom obroka može pomoći u stabilizaciji probave. Tijelo se navikava na rutinu koja također može podržati pražnjenje crijeva. Dan je najbolje započeti doručkom bogatim vlaknima i velikom šalicom mlake vode koja lagano aktivira crijeva.

  • Uključite redovitu tjelovježbu u svoj svakodnevni život

    Tjelovježba je važan čimbenik za zdravlje crijeva. Čak i dnevna šetnja od 30 minuta može potaknuti rad crijeva. Lagani treninzi snage ili određene vježbe joge, poput pozdrava suncu, mogu masirati unutarnje trbušne organe i potaknuti rad crijeva.

  • Tehnike smanjenja stresa i opuštanja

    Stres i emocionalna napetost mogu narušiti funkcioniranje crijeva. Prakse kao što su meditacija, vježbe disanja i svjesnost pomažu u smanjenju stresa i poboljšavaju opću dobrobit. Probava se također može poboljšati ako se vrijeme za opuštanje redovito ugrađuje u svakodnevni život.

  • Konzumirajte probiotike i prebiotike

  • Uravnotežen sastav crijevne flore podupire probavu i može spriječiti zatvor.

  • Isprobajte prirodne lijekove

    Vlakna koja bubre (npr. psyllium i laneno sjeme): Ove sjemenke bubre u crijevima i povećavaju volumen stolice, što može potaknuti probavu. Počnite s malim količinama i postupno povećavajte dozu kako bi se crijeva navikla na količinu vlakana. Pritom pripazite da pijete dovoljno tekućine jer bubrenje vlakana može imati kontraproduktivan učinak bez dovoljno tekućine.

    Suhe šljive i smokve: Suhe šljive i smokve sadrže sorbitol, prirodni šećerni alkohol koji djeluje laksativno. Nekoliko komada namočenih u vodi navečer i pojedenih ujutro može pružiti nježno rješenje za zatvor.

  • Potražite savjet liječnika:

    Ako zatvor traje dulje vrijeme, ne prolazi unatoč mjerama ili je popraćen simptomima kao što su bol, nadutost, nagle promjene u pražnjenju crijeva ili krv u stolici, potrebno je potražiti savjet liječnika kako bi se razjasnio uzrok.



Zaključak


Zatvor u menopauzi čest je izazov, ali se može izliječiti. Probavni problemi često se mogu učinkovito riješiti prehranom bogatom vlaknima, redovitom tjelovježbom, dovoljnom količinom tekućine i zdravim načinom života. Tko uzme u obzir ove savjete i osigura dobru ravnotežu u svakodnevnom životu, uvidjet će da je zdrava probava moguća i u promjenjivim godinama života.


bottom of page